You are currently viewing Flux mare de persoane la intrarea în țară
0 169393 Vamanadlac12

Flux mare de persoane la intrarea în țară

  • Post category:ACTUAL / SOCIAL

Aproape 19.000 de persoane, cetăţeni români şi străini, şi 13.600 de maşini au tranzitat punctele de frontieră ale României în ultimele 24 de ore, anunță Poliția de Frontieră, citată de Agerpres.

„Pe sensul de intrare au fost aproximativ 9.400 persoane cu 7.000 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 9.600 persoane cu 6.600 mijloace de transport. În această perioadă, dispozitivul de supraveghere şi control al frontierei de stat este suplimentat, atât în punctele de trecere a frontierei, cât şi pe fâşia de frontieră. În acelaşi interval de timp, la frontiera cu Ungaria s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control aproximativ 10.800 de persoane şi 8.400 de mijloace de transport, din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 5.700 de persoane cu 5.100 mijloace de transport”, potrivit unui comunicat de presă.

Zilnic, aproximativ 4.400 de poliţişti de frontieră sunt la datorie, mare parte dintre ei în punctele pentru controlul documentelor, a precizat IGPF.