You are currently viewing Marcel Ciolacu, după ce a fost ales oficial președinte al PSD: Vreau să avem o cu totul și cu totul altă abordare atât în interiorul partidului, cât și față de români

Marcel Ciolacu, după ce a fost ales oficial președinte al PSD: Vreau să avem o cu totul și cu totul altă abordare atât în interiorul partidului, cât și față de români

Marcel Ciolacu a fost ales oficial președinte al formațiunii, cu 1.310 voturi, la Congresul extraordinar de sâmbătă, și a făcut apel la „o cu totul și cu totul altă abordare în interiorul partidului, dar, mai mult, în exteriorul partidului, față de români”. Până în prezent, el a asigurat interimatul acelaiși funcții.

„Mă simt împlinit în visul meu și al domnului Stănescu, astăzi, că am reușit să facem cea mai performantă echipă în acest moment în PSD. Cu adevărat, cu toții suntem trecători, cu toții suntem de înlocuit. Nu este nicio problemă, e în firea lucrurilor. S-ar putea, în viitor, mulți din această echipă să fim competitori în interiorul partidului. Nu este un lucru rău – e, dimpotrivă, un lucru normal. Vreau să avem o cu totul și cu totul altă abordare în interiorul partidului, dar, mai mult, în exteriorul partidului, față de români. Să fim mai responsabili, să credem în noi, să ne sprijinim unii pe alții și să nu mai semănăm neîncredere între noi, colegii. Eu o să mă țin de absolut toate promisiunile. De fapt, pe lângă multele defecte pe care le am, am poate o calitate, aceea de a mă ține de cuvânt întotdeauna. Vă mulțumesc încă o dată și declar închise, astăzi, lucrările Congresului extraordinar! Mulțumesc mult pentru răbdarea dumneavoastră!”, a declarat Marcel Ciolacu, după ce a fost confirmat în fruntea PSD.