07 APRILIE 2021, COVID-19: VEZI SITUAȚIA DIN ROMÂNIA!

07 APRILIE 2021, COVID-19: VEZI SITUAȚIA DIN ROMÂNIA!

COMUNICAT DE PRESĂ

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba190461343,82
2.Arad214281333,86
3.Argeș246951192,69
4.Bacău241031052,22
5.Bihor260712013,22
6.Bistrița-Năsăud10662742,52
7.Botoșani13142422,12
8.Brașov403341774,92
9.Brăila11971662,84
10.Buzău11283651,81
11.Caraș-Severin9864712,09
12.Călărași9223442,30
13.Cluj514354636,62
14.Constanța396061664,18
15.Covasna7277562,63
16.Dâmbovița21194932,61
17.Dolj244841702,76
18.Galați250281913,32
19.Giurgiu10106633,19
20.Gorj8787251,51
21.Harghita7228311,27
22.Hunedoara20737874,50
23.Ialomița9924602,83
24.Iași396281402,47
25.Ilfov414631928,66
26.Maramureș19602521,35
27.Mehedinți7522412,21
28.Mureș212832032,59
29.Neamț17028 902,07
30.Olt13363831,91
31.Prahova313881662,54
32.Satu Mare12119522,03
33.Sălaj9988672,71
34.Sibiu23956953,38
35.Suceava23190800,92
36.Teleorman122751012,89
37.Timiș505522404,87
38.Tulcea7639512,50
39.Vaslui15026611,54
40.Vâlcea149381213,09
41.Vrancea9678731,50
42.Mun. București16704111096,91
43.Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246
 TOTAL988.6245.407

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.246 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD20
3ARGEŞ40
4BACĂU24
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI10
8BRĂILA4
9BRAŞOV42
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ32
14CONSTANŢA118
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ15
18GALAŢI45
19GIURGIU17
20GORJ16
21HARGHITA12
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA18
24IAŞI46
25ILFOV42
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI211
29MUREŞ66
30NEAMŢ23
31OLT17
32PRAHOVA28
33SĂLAJ15
34SATU MARE11
35SIBIU25
36SUCEAVA20
37TELEORMAN27
38TIMIŞ57
39TULCEA8
40VÂLCEA31
41VASLUI4
42VRANCEA41
Total1246

 

Până astăzi, 24.561 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.04.2021 (10:00) – 07.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 43 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.907. Dintre acestea, 1.487 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.878.550 de teste RT-PCR și 672.323 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.730 de teste RT-PCR (17.135 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.595 la cerere) și 11.229 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 7 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 66.554 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.504 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.539 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 109 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.529 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 551 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 aprilie, 5.466 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.064.075 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.497 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, au fost raportate 26.393.414 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic. 

ŢARA

 

CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI

 

VINDECAŢI*

 

Regatul Unit4.333.042(+36.459)126.592   (+437)      13.345          (+49)
Franţa     4.545.589(+262.986)  94.623(+2.318)     308.128     (+1.235) 
Italia3.532.057(+155.681)107.933(+2.991) 3.019.255   (+21.733)
Spania3.270.825(+42.022)  75.199(+1.656)    150.376           –  
Germania2.782.273(+115.048)              75.913(+1.199)  2.604.890   (+17.310)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en   

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 APRILIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

VINDECAȚI*

 

 127.628.928 (+3.992.076) 2.791.055(+69.164)75.189.076  (+349.378)  

 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 5 aprilie – 6 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.