Doi jucători de la Chindia Târgoviște au jucat în meciul România U23 – Australia U23. Amicalul a fost câștigat de „tricolori”

Echipa națională U23 a României a încheiat cu victorie al doilea meci din turneul preolimpic de la Marbella, din Spania. “Tricolorii”, antrenați de Nicolae Dică, au trecut cu 1-0 de Australia U23, grație reușitei semnate de Ganea (10).

Pentru partida cu australienii, selecționerul a început jocul cu doi fotbaliști de la Chindia Târgoviște în primul “11”. Astfel, în echipa de start a României s-au regăsit portarul Marian Aioani și mijlocașul Marco Dulca. Goal-keeper-ul a evoluat toate cele 90 de minute, iar Dulca a fost folosit până în minutul 89, când a fost schimbat cu Buta.

În schimb, la începutul reprizei a doua, un alt fotbalist dâmbovițean, Octavian Popescu, a fost trimis și el în teren. Mijlocașul ofensiv al FCSB-ului l-a substituit pe Mățan.

România U23 va participa în perioada 21 iulie – 7 august la Turneul Olimpic. În urma tragerii al sorți, România a fost repartizată în B alături de Noua Zeelandă, Coreea de Sud și Honduras.