You are currently viewing Accident groaznic la Bacău: șapte persoane au murit și alte cinci sunt în spital

Accident groaznic la Bacău: șapte persoane au murit și alte cinci sunt în spital

IGSU comunică faptul că șapte persoane, dintre care doi copii, au decedat, iar alte cinci persoane rănite sunt transportate la spital.

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe DN2 Bacău-Adjud, la ieșire din localitatea Răcăciuni, județul Bacău, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un microbuz în care se aflau 15 persoane.

Traficul rutier a fost oprit pe ambele sensuri, fiind activat planul roșu de intervenție.

IGSU comunică faptul că salvatorii de la nivelul județului Bacău au intervit cu 1 autospecială de descarcerare, 1 autospeciala de stingere, 5 ambulante SMURD, 1 autospecială pentru transport victime multiple, și 6 ambulante ale serviciului județean de ambulanță.

În sprijin au fost alocate 1 autospecială de transport personal și victime multiple de la ISU GL, iar de la ISU VN 1 autospecială de descarcerare grea, 1 autospecială de stingere și 1 ambulanță SMURD. De asemenea, la fața locului s-a prezentat și elicopterul SMURD.

Autor: Adrian G.