You are currently viewing Banca Transilvania cumpără Idea Bank România

Banca Transilvania cumpără Idea Bank România

BNR a aprobat tranzacţia prin care Banca Transilvania preia pachetul integral de acţiuni deţinut de polonezii de la Getin Holding la Idea Bank. Tranzacţia a ajuns în luna august şi pe masa Consiliului Concurenţei din România.

Emitentul (Getin Holdings –n.red.) raportează că, la 10 septembrie 2021, Banca Naţională a României a emis o scrisoare prin care a arătat că a aprobat achiţiţia de către Cumpărător (Banca Transilvania- n.red.) a acţiunilor Idea Bank România. Prin urmare, una dintre condiţiile specificate în acordul de vânzare condiţionată din 2 iunie 2021 pentru transferul proprietăţii acţiunilor Idea Bank România a fost îndeplinită”, a transmis grupul polonez Getin Holding.

Banca Transilvania a semnat în iunie 2021 un acord pentru a prelua entităţile Idea de pe piaţa locală. Valoarea tranzacţiei prin care grupul Banca Transilvania preia pachetul integral de acţiuni deţinut de polonezii de la Getin Holding la Idea Bank, inclusiv participaţiile din cadrul societăţilor Idea Investment, Idea Leasing şi Idea Broker de Asigurare este de 213 mil. lei lei (43 mil. euro).

Astfel că, Getin Holding pleacă după 7 ani din România.

Autor: Adrian G.