Premierul britanic Rishi Sunak a declarat, marți, că China reprezintă o amenințare pentru Marea Britanie, dar este, de asemenea, corect să existe un dialog cu autorităţile de la Beijing cu privire la provocările globale precum modificările climatice și războiul din Ucraina, conform Reuters, scrie Rador.
„Afirm foarte clar că China reprezintă o provocare sistemică atât pentru valorile noastre, cât și pentru interesele noastre și reprezintă cea mai mare amenințare de stat la adresa securității noastre economice și de aceea este corect să luăm măsurile necesare pentru a ne proteja„, a declarat el pentru Sky News, în marja summitului G20.
Sunak a mai spus că speră că se va putea întâlni cu președintele chinez Xi Jinping în timpul summitului din Indonezia. „Dacă vrem să rezolvăm mari provocări globale precum sănătatea publică, Rusia și Ucraina, remedierea economiei globale sau chiar modificările climatice, este important să avem un dialog și să colaborăm cu China ca parte a soluționării acestor provocări„, a spus liderul britanic.
Editor: I.F.A.