Iubitorii gusturilor românești sunt invitați în acest weekend să încerce produse tradiționale pregătite ca la stână, la târgul „Stâne, Gusturi și Tradiții românești”. Evenimentul va avea loc în curtea Ministerului Agriculturii, începând de astăzi, și până duminică.
Bucureștenii sunt invitați să se delecteze cu produse din carne și lapte, aduse de la stână, pregătite după rețete tradiționale dar și cu dulciuri tradiționale, legume, fructe, dulcețuri și sucuri. Printre cei care vor aduce tot ce au mai bun prin cămara lor se numără și Alina și Alexandru Ilie, din Voinești, care le vor prezenta vizitatorilor produse cu parfum de măr de pe Valea Dâmboviței.
Ei conduc afacerea de familie,„Merero”, o fabrică de procesare fructe și legume. La târgul din curtea MADR, dâmbovițenii vor veni cu produse naturale de calitate, sucuri naturale cu bază de mere și alte fructe sau legume adăugate, dulcețuri și mere deshidratate, obținute în mare parte din livada proprie, dar și din livezile producătorilor locali, din zona Voinești.

AUTOR: F.S.














