You are currently viewing Vladimir Makei, ministrul belarus de externe,  a murit subit

Vladimir Makei, ministrul belarus de externe, a murit subit

Ministrul belarus de externe, Vladimir Makei, a murit „subit”, astfel că în acest moment nu sunt clare cauzele morții, a informat sâmbătă agenția de știri Belta, relatează Reuters.

El a participat la o conferință a Organizației Tratatului de Securitate Colectivă (CSTO), o alianță militară a mai multor state post-sovietice, la Erevan, la începutul acestei săptămâni, și urma să se întâlnească luni cu omologul său rus Serghei Lavrov.

„Suntem șocați de informațiile despre moartea șefului Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Belarus, Vladimir Makei”, a postat purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de externe, Maria Zaharova, pe canalul său Telegram. „Condoleanțe oficiale vor fi publicate în curând”.

Makei a ocupat acest post din 2012 și avea 64 de ani.

Editor: I.F.A.