You are currently viewing Corneliu Ștefan: Al treilea an la conducerea CJD este cel în care se finalizează proiectele promise de echipa noastră din 2020 până acum

Corneliu Ștefan: Al treilea an la conducerea CJD este cel în care se finalizează proiectele promise de echipa noastră din 2020 până acum

Conducerea Consiliului Județean Dâmbovița a susținut, astăzi, o conferință de presă, în cadrul căreia a prezentat principalele realizări din cei trei ani de mandat, scurși de la ultimele alegeri. Cel mai important rezultat al eforturilor efectuate în această perioadă, pe lângă investiții, cifre și proiecte, este, potrivit președintelui administrației județene, Corneliu Ștefan, faptul că „județul Dâmbovița are un traseu al dezvoltării bine definit, pe care, pas cu pas, îl parcurgem împreună”.

Al treilea an la conducerea Consiliului Județean Dâmbovița este cel în care se finalizează, rând pe rând, proiectele promise de echipa noastră din 2020 până acum!
Totodată, au demarat lucrări care, la rândul lor, vor transforma viața economică și socială a județului Dâmbovița.
Așadar, proiectele celor trei ani de mandat, în valoare de peste 1,7 miliarde de euro, sunt următoarele:
📌 au fost modernizate drumuri județene în lungime de 62 km cu ajutorul fondurilor europene;
📌 230 km drumuri județene reabilitate și modernizate;
📌 proiectele de modernizare a 82 de km de drumuri județene sunt pregătite pentru finanțare prin POR;
📌 suntem la etapele de avizare a 44 km drumuri de centură;
📌 se vor moderniza 124 km drumuri naționale. Se lucrează deja la extinderea la 4 benzi DN7 Bâldana-Titu și sunt semnate contractele de proiectare și execuție pentru Bâldana-Târgoviște și Târgoviște-Sinaia.
📌 am investit în 5 proiecte majore ale Spitalului Județean de Urgență Târgoviște. Au fost finalizate lucrările la Ambulatoriul de Specialitate, Secția de Cardiologie și a fost achiziționat un aparat angiograf;
📌 avem semnat contractul de finanțare pentru dotarea a 61 de unități de învățământ din 54 de localități dâmbovițene;
📌 prin PNRR, pentru transportul elevilor navetiști, vom achiziționa 31 de microbuze electrice, pentru alte 17 microbuze hibrid avem depusă cererea de finanțare cu succes la AFM, iar de la începutul anului 3 microbuze au ajuns în trei comune dâmbovițene;
📌 se lucrează la complexul sportiv „Dâmbovița Arena”;
📌 am semnat contractul de finanțare pentru realizarea „Instalației de Tratare a Deșeurilor Colectate Separat și a unui Centru de Aport Voluntar”.
📌 se lucrează la „Proiectul Regional de Dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată”.
În aproape fiecare localitate dâmbovițeană există cel puțin un obiectiv de investiții sprijinit financiar de Consiliul Județean Dâmbovița”, a precizat Corneliu Ștefan, în conferința de presă susținută astăzi.

AUTOR: F.S.