Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a participat, în această dimineață, la inaugurarea sediului reabilitat al judecătoriei Târgoviște.
Proiectul de reabilitare, consolidare, amenajare, extindere, recompartimentare, reparații capitale și dotare a Judecătoriei a fost realizat de către Compania Națională de Investiții – în cadrul Programului Naţional de Consolidare a Infrastructurii Instanţelor de Judecată și a Parchetelor de pe lângă acestea aflate în municipiile reședinţă de judeţ, subprogramul ”Infrastructură justiție” – și a reprezentast o necesitate imperativă, deoarece în vechiul sediu activitatea se desfășura în condiții inadecvate, acesta nemaiputând satisface cerințele actuale ale instanței. Activitatea Judecătoriei Târgoviște, în vechile imobile, s-a desfășurat cu mare greutate, în condiţiile în care dotările erau depășite de realitate și nu răspundeau exigențelor noilor coduri. Nu erau asigurate fluxul separat pentru magistraţi, personalul instanţei și deţinuţi, sălile erau improprii, iar la etaj nu se putea asigura accesul persoanelor cu handicap.
În cadrul lucrărilor proiectului, demarate în luna mai 2021, sălile au fost reamenajate pentru a oferi un mediu potrivit pentru desfășurarea activităților judiciare, iar, pentru asigurarea unui acces facil și sigur al personalului, a fost construită o pasarelă care leagă cele două corpuri de clădire.
Această schimbare reprezintă o etapă importantă atât pentru îmbunătățirea infrastructurii judiciare din municipiul Târgoviște precum și în vederea asigurării unui cadru adecvat de soluționare a dosarelor și a accesului la justiție al cetățenilor din județul Dâmbovița.
Începând din 2015, Judecătoria Târgoviște și-a desfășurat activitatea în fosta clădire a Facultății de Inginerie de pe Bulevardul Unirii, pentru ca acum, după 8 ani, instanța să revină „acasă”, în noul sediu din Bulevardul Independenţei, nr. 34, Târgovişte.
Având în vedere activitatea de mutare a sediului, vineri, 20 octombrie 2023, compartimentele Arhivă şi Registratură din cadrul Judecătoriei Târgovişte nu vor avea program cu publicul. De asemenea, până pe 17 noiembrie 2023 programul cu publicul la compartimentele Arhivă şi Registratură se va desfăşura doar în zilele de marţi şi joi în intervalul orar 09.00 – 12.00.
AUTOR: F.S.

















