You are currently viewing A fost finalizată reabilitarea Bulevardului Libertății din municipiul Târgoviște

A fost finalizată reabilitarea Bulevardului Libertății din municipiul Târgoviște

A fost finalizată reabilitarea Bulevardului Libertații și, astfel, o nouă stradă a fost modernizată de către administrația locală târgovișteană, cu ajutorul fondurilor nerambursabile, prin Programul Național „Anghel Saligny”. Per total, 17 străzi au făcut obiectul acestei acțiuni și sunt acum, majoritatea, finalizate, sau aproape de finalizare, după cum precizează primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan.

Pe Bulevardul Libertății din municipiul Târgoviște au fost încheiate lucrările de reabilitare și modernizare. Este vorba despre două proiecte finanțate prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, cu o valoare totală de 40 de milioane de lei. La finalul lunii septembrie, au debutat lucrăriile, iar acum, iată, s-au finalizat deja. Se mai lucrează pe străzile Maior Brezișeanu, Ana Ipătescu și pe Mihai Eminescu. În funcție de condițiile meteo, lucrările vor continua pe aceste străzi. Se mai lucrează și în cartierul Prepeleac și se pun indicatoarele rutiere pe Calea București.  Deci avem un program foarte dens de reabilitare și modernizare a infrastructurii rutiere din municipiul Târgoviște. Ne apropiem de finalul acestui proiect foarte important și cred că se observă foarte ușor cum arată multe străzi care au fost reabilitate în municipiul Târgoviște. La primăvară, probabil vom mai avea câteva lucrări de finalizat, dar, per total, toate cele 17 străzi care au făcut parte din investiția accesată pe Anghel Saligny, sunt în acest moment aproape de finalizare”, a declarat Cristian Stan, în cadrul unei conferințe de presă orgnizate în această dimineață, alături de viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu.

AUTOR: F.S.