În perioada 23 noiembrie – 8 decembrie 2023, la Biblioteca Națională a României, în Atrium, puteți vizita expoziția Holodomor în Ucraina. 1932-1933. 90 de ani după, realizată în parteneriat cu Ambasada Ucrainei la București.
Holodomor, tradus în română “foametea forțată” este o formă de genocid la adresa poporului ucrainean și o crimă împotriva umanității. Istoricii spun că această foamete forțată din 1932-1933 a fost generată prin aplicarea politicii de colectivizare forțată a agriculturii și de eliminare a elitei culturale ucrainiene, din nevoia de impunere a conducerii Uniunii Sovietice în rândul etnicilor ucrainieni și de rusificare a teritoriilor ucrainiene. Toate aceste măsuri au avut efecte dezastruoase, atât din punctul de vedere al scăderii productivității agricole, cât și la nivelul uman. Numărul victimele în rândul etnicilor ucrainieni a fost de ordinul a milioane de oameni.
Expoziția de la Biblioteca Națională a Românie prezintă imagini surprinse în timpul Holodomorului și după acesta, cu chipuri afectate de malnutriție și priviri fără viitor, imagini terifiante, fotografii revoltătoare și, totodată, emoționante pentru contemporanii noștri.
Programul de vizitare: Luni-vineri: 08.00 – 20.00. Sâmbătă: 09.00-18.00.
Editor: I.F.A.