Publicarea rezultatelor testelor PISA a stârnit un val de reacții negative în online. Cam peste tot pe Facebook, mai puțin la postarea ministrului Educației Ligia Deca, acolo unde au apărut sute de comentarii pozitive. Se pare însă că acele reacții au fost scrise de pe conturi false, care sunt folosite pentru a face propagandă. De fapt, nu reușesc decât să umple de penibil, este de părere deputatul de Dâmbovița, Radu Popa.
„Moștenirea lui Klaus Iohannis, după 10 ani de mandat: nu suntem în Schengen, avem încă vize pentru SUA, nici o șansă să mai avem o investiție majoră a SUA în România iar proiectul “România educată” a ajuns subiect național de glume.
Iar acum, ca și când toate astea nu ar fi suficiente, vedem o mână de prosti care se cred deștepți dar tot ce reușesc să facă si ei și ministrul Ligia Deca e să se acopere de penibilitate”, scrie Radu Popa, pe pagina sa de socializare.
Rezultatele de la testele PISA plasează România pe penultimul loc, în Uniunea Europeană. Elevii români stau mai prost acum la Matematică decât în 2018 și sunt la același nivel la Lectură și Științe.
51% dintre elevii români au putut atinge nivelul de bază de la Matematică, comparativ cu media OECD care este de 69%. La Lectură, 58% dintre elevi au atins nivelul de bază. La Științe, elevii români au obținut 56% în ceea ce privește nivelul de bază.
Datele PISA mai arată că România este țara care are cea mai mare diferență între elevii din urban și cei din rural. Spre exemplu, la Matematică este de 132 de puncte, față de media OECD de 93 de puncte
AUTOR: F.S.
FOTO: Libertatea














