Astăzi, la Târgoviște, a avut loc o serie de evenimente religioase și festive, menite a marca cea de-a XIV-a aniversare a Întronizării Înaltpreasfintitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon. Cu acest prilej, autoritățile dâmbovițene au transmis mesaje de apreciere pentru îndelungată sa activitate, pentru implicarea în viața comunității și pentru rolul de ambasador pe care și l-a asumat, pentru județul Dâmbovița și pentru Biserica Ortodoxă Română.
„Se împlinesc 24 de ani de la întronizarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscop al Târgoviştei! În fața unor vremuri care încearcă să-și pună amprenta asupra noastră și într-o lume în care suntem mereu cufundați în agitația cotidianului, Înaltpreasfinția Sa este un adevărat liant, precum și Părintele care a făcut din județul Dâmbovița un loc despre care se vorbește frumos cu mult peste granițele țării.
Vă mulțumim pentru tot ceea ce însemnați și ce faceți pentru județul Dâmbovița și pentru România!
Să ne trăiți întru mulți și fericiți ani, Înaltpreasfinția Voastră!”, este mesajul președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.
„Înaltpreasfinția Voastră, cu prilejul celei de a XXIV-a aniversări a întronizării pe istoricul Tron al Mitropoliților munteni, apreciind faptul că sunteți cel mai important reper moral și spiritual al comunității noastre locale, Vă doresc multă sănătate, prosperitate, pace, bucurie și îndelungată arhipăstorire!
Să ne trăiți întru mulți ani, Înaltpreasfinția Voastră!”, a transmis Prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia.
„Aproape un sfert de veac de misiune vrednică în scaunul Arhiepiscopiei Târgoviștei și un reper de moralitate, înțelepciune, hărnicie pastorală.
Într-o lume sfâșiată de crize morale și materiale, într-o societate care se luptă cu incertitudinile valorilor autentice sau înșelătoare, Părintele Mitropolit NIFON a reprezentat mereu un factor de echilibru, de alinare, de speranță. Anvergura sa morală și intelectuală incontestabilă au făcut ca vocea să i se facă auzită de fiecare dată. Auzită și ascultată. O personalitate remarcabilă și un ambasador de prestigiu pe care suntem datori a-l prețui și respecta ca atare.
Întru mulți ani, Înaltpreasfinția Voastră!”, a transmis și primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
AUTOR: F.S.


















