Gazeta de Braniștea deapănă, în zi de sărbătoare, povestea fascinantăa unui localnic de excepție, un bărbat pentru care vârsta este doar o cifra
Numele lui este Constantin Neacșu, are 70 ani, locuiește în satul Dâmbovicioara și este fan mișcare.
Din 2017 până acum, a alergat la 57 de competiții oficiale, inclusiv de maraton (42 km) și ultramaraton (100 km), în țară și în străinătate, apogeul fiind maratonul de la Atena, Grecia, din 2023. De menționat că nu a abandondat niciun traseu, toate fiind terminate cu medalii de finisher pe care le păstrează mândru.
„Începutul meu sportiv a fost târziu în viață, pe stadionul din Titu, unde am fost provocat, îndrumat și încurajat de un grup de 4 persoane care practicau acest sport regulat: Ghinea Daniel, Răducu Marian, Nicu Toader și Mihăiță! Am plecat de la un tur de stadion de 400 metri, al doilea nu as fi putut! De aici, saltul la 100 km de alergare continuă a fost în mult timp de antrenament! Deci se poate! Nu m-am gândit niciodată la rezultate, ele venind de la sine!” își începe Constantin Neacșu povestea sa.
Prima competiție oficială a fost la Târgoviște, semimaraton 2017! Au urmat apoi multe competiții, iar primul maraton a fost la vârsta de 66 de ani la Istanbul, total 8 maratoane până acum, ultimul fiiind pe 1 decembrie 2023 la București. În anul 2020 a alergat un ultramaraton de 100 km, pentru a strânge fonduri pentru copiii cu autism.
„Să fii de ajutor celor care au nevoie în timpul alergării, pentru că și eu am fost ajutat sau chiar să secondezi pe cel mai slab ca să poată termina cursa, fără să te mai gândești la timp! Asta e esența competiției, umanității, prieteniei“ mărtusisește nea Costel.
AUTOR: F.S.
Foto: Gazeta Braniștea
















