O realizare medicală excepțională a avut loc în Italia, chiar înainte de Crăciun. Viaţa unui copil de 7 ani, originar din Braşov, a fost salvată de medicii din Bergamo, care i-au oferit o nouă șansă la viață.
Băieţelul român, Mattia, a primit o inimă nouă printr-o tehnică revoluționară – transplantul de la un donator cu inima oprită. Donatorul a fost Nicholas, un băiat de 16 ani, care suferea de la naştere de o afecţiune cerebrală şi care era ţinut în viaţă de aparate.
Părinţii băiatului au luat decizia dureroasă de a întrerupe tratamentul și de a salva alte trei vieți. Operația a durat 13 ore şi a fost o premieră în Italia. Transplantul pediatric cu „donare controlată de inimă moartă” a fost efectuat la Spitalul Papa Giovanni XXIII din Bergamo, una dintre excelențele medicale ale Italiei.
În Italia este permis acest program de transplant (116 astfel de donații în 2022), dar pentru pacienții pediatrici nu a fost niciodată aplicat. Aceasta este pentru prima dată, iar medicii de la Papa Giovanni au fost recent autorizați să procedeze și în aceste cazuri.
Editor: I.F.A.














