Anca Dragu, recent numită guvernator al Băncii Naţionale a Republicii Moldova, anunță că își preia oficial funcția și că dorește să contribuie la accelerarea parcursului european al Moldovei.
„După 27 de ani de activitate profesională, mă întorc în sistemul bancar. O nouă provocare, o nouă echipă pe care am avut astăzi onoarea să o cunosc și împreună cu care voi contribui la accelerarea parcursului european al Moldovei. Îi mulțumesc domnului Igor Grosu, președintele Parlamentului Republicii Moldova, pentru încrederea pe care mi-a acordat-o”, a transmis Anca Dragu.
Anca Dragu este senator USR de București și vicepreședinte în Biroul Național al USR. A fost prima femeie președinte a Senatului, la propunerea USR.
De profesie economist, Anca Dragu a fost ministru al Finanțelor în guvernul tehnocrat, în perioada noiembrie 2015 – ianuarie 2017.














