You are currently viewing Ședință de plen la Camera Deputaților pentru proiectele referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc

Ședință de plen la Camera Deputaților pentru proiectele referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc

Deputații se reunesc joi, începând cu ora 14.00, în ședință pentru a dezbate trei proiecte de lege referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc, depuse de doi parlamentari UDMR.

Proiectele au fost depuse de Kulcsár-Terza József-György şi Zakarias Zoltán. Ele vizează statutul de autonomie al Ținutului Secuiesc, respectiv al maghiarilor din România. De asemenea, ei au depus o lege-cadru privind autonomia culturală a comunităţilor naţionale.

Recent, premierul Marcel Ciolacu, liderul PSD, declara că i-a propus lui Alfred Simonis, colegul său de partid și președintele interimar al Camerei Deputaților, să ia măsuri rapide ca astfel de „inițiative toxice” să fie respinse.

Am propus preşedintelui Camerei Deputaţilor să ia măsuri rapide astfel încât iniţiativele toxice ale unor afiliaţi ai grupului UDMR să fie respinse de urgenţă la nivel legislativ. Astfel de propuneri legislative izolate, care vizează autonomia ţinutului secuiesc sau autonomia culturală pe criterii etnice, nu au ce căuta într-un stat democratic. Această discuţie care apare odată la ceva timp nu îşi are rostul”, transmitea Ciolacu, pe 20 decembrie, pe Facebook.

Pe ordinea de zi se vor mai afla demisiile deputaţilor Gabriel Avrămescu şi Gabriela Horga, aleşi în conducerea ASF, şi vacantarea locurilor lor de deputaţi.

Editor: I.F.A.