You are currently viewing Peste 40% din risipa alimentară este provocată de consumatorii casnici. Vezi cum poți reduce acest fenomen, de Sărbători

Peste 40% din risipa alimentară este provocată de consumatorii casnici. Vezi cum poți reduce acest fenomen, de Sărbători

Când spunem Sărbători, ne gândim poate prima dată la bunătățile pe care le punem noi și familia pe masă, de la cârnați, caltaboș, sarmale, salata boeuf, cozonac și până la clasică fripturăcare nu lipsește în aceste zile de pe mesele românilor. Dar deseori ajungem să aruncăm mâncarea rămasă pentru că nu mai reușim să o mâncăm, asaltați de atâtea bunătăți și alimente grele.

Europa produce aproximativ 88 de milioane de tone de deșeuri alimentare în fiecare an. Numai gospodăriile din UE sunt responsabile pentru mai mult de jumătate din totalul deșeurilor alimentare, scrie Euronews. România nu stă deloc bine la capitolul risipă alimentară, țara noastră fiind pe primul loc în Europa la cantitatea de produse care ajunge la gunoi. Anual, se risipesc 2,5 milioane de tone de alimente, ceea ce înseamnă că fiecare român aruncă în medie, 75 de kilograme de mâncare în fiecare an.

Există metode prin care fiecare dintre noi poate duce la reducerea acestui fenomen. În felul acesta, vom reduce și cheltuirea banilor pe produse care sfârșesc la tomberon și implicit consumarea resurselor necesare pentru producerea, transportul și comercializarea lor.

Iată ce poți să faci:

-aută rețete pentru a refolosi mâncarea rămasă. Unele fructe pot fi folosite pentru a face limonadă (citricele, de pildă), altele pentru plăcintă, compot sau gem. Legumele și carnea rămase pot fi încorporate într-o tocăniță;
-nu pleca la cumpărături când îți este foame pentru că vei cumpăra impulsiv mai multă mâncare decât ai nevoie. Fă-ți o listă de cumpărături și respect-o;
-ajută pe cineva din comunitate. Dacă ai cumpărat prea multe produse sau ți-a rămas mâncare de care nici nu te-ai atins, poți face o faptă bună dăruindu-le unor persoane care au nevoie. E bine să te interesezi înainte de Sărbători cum ai putea să dăruiești mâncare.
-cumpără cât mai multe produse locale. Lanțurile de livrare scurte sunt mai puțin predispuse să genereze risipă alimentară.

O altă metodă prin care puteți să reduceți risipa alimentară este să congelați mâncarea în plus în caserole sau pungi speciale pentru vidat. Dacă nu vrei să faci acest lucru, atunci poți să te organizezi din timp și să te gândești la ce s-a mâncat cel mai mult anii trecuți, iar astfel vă veți baza doar pe acele feluri de mâncare.

AUTOR: F.S.