You are currently viewing Titus Corlățean, despre aderarea României la Schengen: Pentru cei care nu au înțeles încă, jocul în echipă face diferența

Titus Corlățean, despre aderarea României la Schengen: Pentru cei care nu au înțeles încă, jocul în echipă face diferența

Consiliul UE a adoptat, aseară, prin consens, lărgirea Spațiului Schengen pentru România și Bulgaria cu frontierele aeriene și cele maritime. În aceeași decizie se menționează că, în cursul anului 2024, Consiliul va depune eforturi pentru eliminarea controalelor și la frontierele terestre, cele care înregistrează, de altfel, cel mai mare trafic. Un efort comun care a făcut diferența, subliniază președintele Comisiei de Politică Externă, senatorul de Dâmbovița, Titus Corlățean.

„În 2024 urmează frontierele terestre. Alăturat prezint comunicatul oficial al Președinției semestriale a UE deținute de Spania (guvern Socialist), în penultima sa zi de Președinție!
După 13 ani de injustitie și dublu standard aplicate României de unele state membre UE, ultimul exemplu imoral fiind oferit de Austria (guvern de dreapta), România reușește realizarea primului și importantului pas pentru atingerea obiectivului Schengen sub guvernare cu Prim-ministru PSD, Marcel Ciolacu, așa cum, vă aduc aminte istoria, în 2004 reușea aderarea la NATO și respectiv încheierea negocierilor de aderare și parafarea Protocolului de aderare la Tratatul constitutiv al UE sub guvernarea PSD, cu Prim-ministru PSD, Adrian Năstase!
E un succes important, care va aduce beneficii substanțiale legate de libera circulație a românilor, dar și de ordin economic. El însă trebuie desăvârșit în 2024 cu frontierele terestre, atât de importante pentru ansamblul cetățenilor români, a transportatorilor și respectiv din punct de vedere economic. Am încredere că așa va fi!
P.S. Menționez în context acțiunea politico-diplomatică profesionistă a structurilor guvernamentale competente, mă refer la MAE și ministrul Odobescu și respectiv MAI și ministrul Predoiu. Pentru cei care nu au înțeles încă, jocul în echipă face diferența”, scrie senatorul de Dâmbovița, pe pagina sa de socializare.

AUTOR: F.S.