You are currently viewing Bobotează fără ger, anul acesta, în județul Dâmbovița

Bobotează fără ger, anul acesta, în județul Dâmbovița

Vreme neobișnuit de caldă, la început de an, în județul Dâmbovița. În ultima săptămână, maximele au fost mai mult de primăvară decât de iarnă și se pare că nici gerul Bobotezei nu se va face simțit, săptămâna aceasta. Potrivit prognozei ANM, vom avea parte de temperaturi mai ridicate decât nornalul perioadei și în următoarele câteva zile, urmând ca, de săptămâna viitoare, vremea să devină normală pentru această perioadă și să crească și șansele de precipitații.

„În prima jumătate a intervalului, valorile termice se vor menține peste normele specifice perioadei, cu medii ale maximelor de 9…13 grade și ale minimelor de 0…4 grade. În a doua săptămână, temperatura aerului va avea tendință de scădere până la valori apropiate de normele perioadei, cu medii regionale ale valorilor diurne în general de -1…4 grade și ale celor nocturne de -8…-3 grade.
Probabilitatea pentru precipitații va fi mai mare în intervalul 7…11 ianuarie”, informează ANM.

AUTOR: F.S.