Meteorologii anunță că, începând de mâine, vremea începe să se răcească, urmând ca săptămâna viitoare să avem temperaturi predominant negative, pe măsură ce o masă de aer polar pune stăpânire peste țara noastră. În acest context, Compania de Apă Târgoviște – Dâmbovița, vine cu o serie de sfaturi pentru dâmbovițenii care locuiesc la case și au cișmelele exterioare neizolate și nepregătite corespunzător pentru sezonul de iarnă.
„Ce trebuie să faceți:
1. Protejați cișmelele: Dacă cișmelele din curtea dumneavoastră nu sunt încă izolate, suspendate sau pregătite pentru iarnă, acum este momentul să luați măsuri. Neizolarea corespunzătoare poate duce la înghețarea și deteriorarea acestora, provocând pierderi de apă și posibile avarii.
2. Evitați să lăsați apa să curgă: Deși unii ar putea crede că lăsarea apei să curgă poate preveni înghețul, această practică generează costuri mari atât pentru dumneavoastră, cât și pentru Compania de Apă. Mai mult, poate duce la scăderea presiunii în rețea, afectând calitatea serviciului pentru dumneavoastră și pentru ceilalți clienți.
Recomandare importantă:
În zilele următoare, până la sosirea temperaturilor de îngheț, vă îndemnăm să vă închideți cișmelele din curte. Acest lucru va ajuta la prevenirea problemelor și va asigura un serviciu de apă de calitate pentru toți.
Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare!
Cu respect,
Echipa Companiei de Apă Târgoviște – Dâmbovița.”
AUTOR: F.S














