You are currently viewing Aurelian Cotinescu: noi aici am rămas săraci, înapoiați, depopulați!

Aurelian Cotinescu: noi aici am rămas săraci, înapoiați, depopulați!

Liberalii dâmbovițeni acuză lipsa de viziune și de proiecte consistente pentru comunitatea târgovișteană. În acest context, orașul a rămas, potrivit secretarului general al PNL Dâmbovița, Aurelian Cotinescu, mult în urma mai bogatelor urbe vecine și se depopulează în ritm accentuat.

„Ne obligă, din păcate, să rămânem în urma altor orașe din jurul nostru, care uitați cât de bine se dezvoltă (…) noi aici am rămas săraci, înapoiați, depopulați. De la 110 mii locuitori, am ajuns la 59 de mii de locuitori. În evidențe apar 66 de mii, dar 7 mii de locuitori stau în Aninoasa, Răzvad, Dragomirești, sau Ulmi. Deci mai suntem 59 de mii de locuitori, în Târgoviște. Dacă panseluțele, sensurile giratorii și asfaltul ne mulțumesc, probabil că o să ajungem 30 de mii de locuitori și o să muncim în București și o să dormim în Târgoviște, cum se întâmplă și acum. Este o coadă imensă de mașini care ies din oraș, dimineață, la ora 7.00, oameni care lucrează în București și se întorc seara obosiți, la familie, aici, în Târgoviște, să doarmă aici și atât”, a precizat Cotinescu.

AUTOR: F.S.