You are currently viewing Filmul „Oppenheimer”, marele câștigător la Globurile de Aur 2024

Filmul „Oppenheimer”, marele câștigător la Globurile de Aur 2024

„ Oppenheimer” a primit aseară cinci Globuri de Aur, devenind marele câștigător la ediția Globurile de Aur 2024. Pelicula „Succession” a fost desemenat cel mai bun serial – dramă și a primit trei alte trofee pentru prestațiile actorice excepționale.

„Oppenheimer”, filmul care arată transformarea profundă a fizicianului J. Robert Oppenheimer, coordonatorul echipei care a creat bomba atomică și a marcat istoria lumii, a fost desemnată aseară cea mai bună dramă din 2023 și i-a adus lui Nolan Globul de Aur pentru cel mai bun regizor. Cillian Murphy a fost desemnat cel mai bun actor în rol principal, iar Robert Downey Jr. cel mai bun actor în rol secundar. Filmul a mai primit și trofeul pentru cea mai bună muzică originală, compusă de Ludwig Göransson. Lily Gladstone, actrița care a reușit o interpretare memorabilă în ultimul film regizat de Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon, a fost recompensată cu Globul de Aur pentru cea mai bună actriță într-o dramă.

Vedeți mai jos lista câștigătorilor:

Cel mai bun film – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Oppenheimer

Anatomia unei căderi

Ucigașii Lunii Florilor

Maestru

Viețile trecute

Zona de interes

Cel mai bun film – muzical sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Poor Things

Aer

Ficțiune americană

Barbie

The Holdovers

mai decembrie

Cel mai bun regizor

CÂȘTIGĂTOR: Christopher Nolan – Oppenheimer

Bradley Cooper – Maestru

Greta Gerwig – Barbie

Yorgos Lanthimos – Lucruri sărace

Martin Scorsese – Ucigașii lunii florilor

Celine Song – Vieți trecute

Cea mai bună actriță – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon

Annette Bening – Nyad

Sandra Hüller – Anatomia unei căderi

Greta Lee – Vieți trecute

Carey Mulligan – Maestru

Cailee Spaeny – Priscilla

Cel mai bun actor – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Cillian Murphy – Oppenheimer

Bradley Cooper – Maestru

Leonardo Dicaprio – Ucigașii lunii florilor

Colman Domingo – Rustin

Barry Keoghan – Saltburn

Andrew Scott – Noi toți străinii

Cea mai bună actriță – muzicală sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Emma Stone – Poor Things

Fantasia Barrino – Culoarea violet

Jennifer Lawrence – Fără sentimente dure

Natalie Portman – mai decembrie

Alma Pöysti – Frunze căzute

Margot Robbie – Barbie

Cel mai bun actor – muzical sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Paul Giamatti – The Holdovers

Nicolas Cage – Scenariu de vis

Timothée Chalamet – Wonka

Matt Damon – Aer

Joaquin Phoenix – Beau are Afraid

Jeffrey Wright – Ficțiune americană

Cea mai bună actriță în rol secundar

CÂȘTIGĂTOR Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – Culoarea violet

Jodie Foster – Nyad

Julianne Moore – mai decembrie

Rosamund Pike – Saltburn

Cel mai bun actor în rol secundar

CÂȘTIGĂTOR: Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Willem Dafoe – Poor Things

Robert De Niro – Ucigașii lunii florilor

Ryan Gosling – Barbie

Charles Melton – mai decembrie

Mark Ruffalo – Poor Things

Cel mai bun scenariu

CÂȘTIGĂTOR: Anatomy of a Fall – Justine Triet, Arthur Harari

Barbie – Greta Gerwig, Noah Baumbach

Poor Things – Tony McNamara

Oppenheimer – Christopher Nolan

Killers of the Flower Moon – Eric Roth, Martin Scorsese

Viețile trecute – Celine Song

Cea mai bună partitură originală

CÂȘTIGĂTOR: Ludwig Göransson – Oppenheimer

Jerskin Fendrix – Poor Things

Joe Hisaishi – Băiatul și stârcul

Mica Levi – Zona de interes

Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse

Robbie Robertson – Ucigașii lunii florilor

Cel mai bun cântec original

CÂȘTIGĂTOR: Pentru ce am fost făcut? de la Barbie – Billie Eilish O’connell, Finneas O’connell

Addicted to Romance din She Came to Me – Bruce Springsteen

Dansează noaptea de la Barbie – Mark Ronson, Andrew Wyatt, Dua Lipa, Caroline Ailin

Sunt doar Ken de la Barbie – Mark Ronson, Andrew Wyatt

Piersici din filmul Super Mario Bros. – Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, John Spiker

Drumul spre libertate de la Rustin – Lenny Kravitz

Cel mai bun film de animație

CÂȘTIGĂTOR: Băiatul și stârcul

Elementar

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Filmul Super Mario Bros

Suzume

Dori

Cel mai bun film în limbă străină

CÂȘTIGĂTOR: Anatomia unei căderi

Frunze cazatoare

Io Capitano

Viețile trecute

Societatea Zăpezii

Zona de interes

Realizări cinematografice și de box office

CÂȘTIGĂTOR: Barbie

Gardienii Galaxiei Vol. 3

John Wick: Capitolul 4

Mission: Impossible – Dead Reckoning Partea 1

Oppenheimer

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Filmul Super Mario Bros

Taylor Swift: Turneul Eras

Cel mai bun comedian de stand-up la televizor

CÂȘTIGĂTOR: Ricky Gervais – Ricky Gervais: Armageddon

Trevor Noah – revor Noah: Unde eram

Chris Rock – Chris Rock: Indignare selectivă

Amy Schumer – Amy Schumer: Contact de urgență

Sarah Silverman – Sarah Silverman: Cineva pe care-l iubești

Wanda Sykes – Wanda Sykes: Sunt un animator

Cel mai bun serial TV – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Succesiunea

1923

Coroana

Diplomatul

Ultimul dintre noi

Spectacolul de dimineață

Cel mai bun serial TV – muzical sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Ursul

Toată Lumina pe care nu o putem vedea

Vită

Daisy Jones și cei șase

Fargo

Colegi de călători

Lecții de Chimie

Cea mai bună actriță într-un serial TV – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Sarah Snook – Succession

Helen Mirren – 1923

Bella Ramsey – Ultimul dintre noi

Keri Russell – Diplomatul

Imelda Staunton – Coroana

Emma Stone – Blestemul

Cel mai bun actor într-un serial TV – dramă

CÂȘTIGĂTOR: Kieran Culkin – Succession

Brian Cox – Succesiunea

Gary Oldman – Slow Horses

Pedro Pascal – Ultimul dintre noi

Jeremy Strong – Succesiunea

Dominic West – Coroana

Cea mai bună actriță într-un serial TV – muzical sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Ayo Edebiri – Ursul

Rachel Brosnahan – Minunata doamnă Maisel

Quinta Brunson – Abbott Elementary

Elle Fanning – Cel Mare

Selena Gomez – Numai crime în clădire

Natasha Lyonne – Poker Face

Cel mai bun actor într-un serial TV – muzical sau comedie

CÂȘTIGĂTOR: Jeremy Allen White – Ursul

Bill Hader – Barry

Steve Martin – Numai crime în clădire

Martin Short – Numai crime în clădire

Jason Segel – În strângere

Jason Sudeikis – Ted Lasso

Cea mai bună actriță într-un serial limitat, serial antologic sau film TV

CÂȘTIGĂTOR: Ali Wong – Carne de vită

Riley Keough – Daisy Jones și cei șase

Brie Larson – Lecții de chimie

Elizabeth Olsen – Dragoste și moarte

Templul Juno – Fargo

Rachel Weisz – Dead Ringers

Cel mai bun actor într-un serial limitat, serial antologic sau film TV

CÂȘTIGĂTOR: Steven Yeun – Carne de vită

Matt Bomer – colegi de călătorie

Sam Claflin – Daisy Jones și cei șase

Jon Hamm – Fargo

Woody Harrelson – Instalatori de la Casa Albă

David Oyelowo – Oamenii legii: Bass Reeves

Cea mai bună actriță în rol secundar – televiziune

CÂȘTIGĂTOR: Elizabeth Debicki – The Crown

Abby Elliott – Ursul

Christina Ricci – Yellowjackets

J. Smith-Cameron – Succesiunea

Meryl Streep – Numai crime în clădire

Hannah Waddingham – Ted Lasso

Cel mai bun actor în rol secundar – televiziune

CÂȘTIGĂTOR: Matthew Macfadyen – Succesiunea

Billy Crudup – Spectacolul de dimineață

James Marsden – Serviciu de juriu

Ebon Moss-Bachrach – Ursul

Alan Ruck – Succesiunea

Alexander Skarsgård – Succesiunea

Editor: I.F.A.