La sfârșitul lunii octombrie, primarul comunei Dărmănești vorbea despre inițiativa construirii unui spital în comună, în contextul în care un om de afaceri își anunțase interesul pentru a face această investiție. Valentin Mihalache spunea atunci că respectivul era interesat să înființeze o secție de recuperare în clădirea abandonată de la ieșirea din localitate. În mod cu totul neașteptat, astăzi, edilul anunță că proiectul a fost respins în ședința consiliului local, reprezentanții PSD și USR abținându-se de la vot.
„INCREDIBIL!
În ședința Consiliul Local de astăzi, consilierii PSD și USR s-au abținut la vot și au blocat proiectul Spitalului de recuperare neuromotorie, recuperare și îngrijire paliativă!
Este vorba despre proiectul de hotărâre privind trecerea clădirii cu destinație inițială școală și a terenului aferent de la ieșirea din localitate din domeniul public în privat, pentru continuarea scoaterii la licitație în vederea realizării spitalului.
Consilierii USR și PSD nu au motivat concret decizia, ci doar au reușit să blocheze proiectul. Așa cum știți, se dorește înființarea unui spital ce are ca secții recuperare neuromotorie, recuperare balneo – fizio – terapie și îngrijire paliativă, avem discuții avansate în acest sens.
Pentru comunitate ar însemna crearea de aproximativ:
✅️100 de locuri de muncă;
✅️crearea de aproximativ de 120 de spații de cazare şi îngrijire pentru servicii medicale de spitalizare continuă, într-o clinică cu standarde europene, creşterea venitului în bugetul local prin impozite și taxe, dezvoltarea unui portofoliu de servicii medicale disponibil locuitorilor din comună.
De ce să blocheze un astfel de proiect? Voi pune proiectul pe ordinea de zi și în ședința următoare și solicit consilierilor locali să fie responsabili și să se gândească la binele comunității”, scrie Valentin Mihalache, pe pagina sa de socializare.
AUTOR: F.S.















