You are currently viewing Nicu Popescu și-a anunțat demisia din funcția de ministru de externe al R. Moldova

Nicu Popescu și-a anunțat demisia din funcția de ministru de externe al R. Moldova

Ministrul de externe al Republicii Moldova, Nicu Popescu, a anunțat miercuri că şi-a depus demisia după ce şi-a îndeplinit obiectivele cheie legate de apropierea ţării de Uniunea Europeană. 

Astăzi suntem la o nouă etapă în relația noastră cu Uniunea Europeană, ca viitor stat membru al Uniunii. Este necesar să avem o separare mai distinctă între aspectele politicii externe și coordonarea internă. Drumul parcurs până acum a fost extrem de complex, și cred că am atins cu succes obiectivele de politică externă stabilite împreună cu doamna Președinte la începutul drumului nostru și la aceasta etapa am nevoie de o pauză. În același timp, în continuare rămân alături de echipa de guvernare condusă de Președinta Maia Sandu, Prim-ministrul Dorin Recean și Președintele Parlamentului Igor Grosu. Exista mai multe modalități de a contribui la dezvoltarea și integrarea europeană a țării noastre, și voi continua sa fac acest lucru, din orice poziție m-aș afla”, a anunțat Nicu Popescu miercuri, într-un mesaj postat pe Facebook.

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, condus de către Nicu Popescu a condamnat din primele ore războiul pornit de Federația Rusă împotriva Ucrainei. Începând cu Februarie 2022, Popescu a contribuit la gestionarea multor crize generate de războiul din Ucraina: criza refugiaților, criza energetica etc.

Sub mandatul acestuia, la 23 iunie 2022, Republica Moldova a obținut statul de țară candidat la aderare la UE.

În ultimul an (2022-2023), Ministrul Popescu a reușit să relanseze relațiile bilaterale cu România la un nou nivel, astfel încât datorită inclusiv sprijinul diplomatic al României, la Chișinău au fost lansate noi proiecte europene. Printre acestea sunt Misiunea de Parteneriat a UE, Instrumentul European pentru Pace care contribuie la consolidarea capacităților armatei naționale a Republicii Moldova. Tot datorită lucrului comun cu România și alte state europene, UE a creat un nou mecanism de sancționare a acelor cetățeni care încearcă să destabilizeze ordinea publică de la Chișinău.

Prin eforturi diplomatice comune cu fostul său omolog român, Bogdan Aurescu, s-a reușit eliminarea tarifelor la roaming între Republica Moldova și România. Ulterior, datorită negocierilor diplomatice cu UE s-a decis eliminarea treptată a tarifelor de roaming cu UE, începând cu 1 ianuarie 2024.

Editor: I.F.A.