You are currently viewing Ambasadorul Rusiei la Bucureşti a fost convocat la MAE

Ambasadorul Rusiei la Bucureşti a fost convocat la MAE

Ministra Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu a dat dispoziţie, miercuri, ca ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti Valery Kuzmin să fie convocat la sediul MAE, în legătură cu decesul subit în închisoare al politicianului rus de opoziţie Alexei Navalnîi. 

Reprezentantul MAE a subliniat că răspunderea pentru moartea lui Alexei Navalnîi revine exclusiv autorităţilor ruse. A evidenţiat nevoia unei investigaţii transparente, independente, cuprinzătoare cu privire la circumstanţele în care s-a produs decesul. A menţionat obligaţia morală a autorităţilor ruse de a transmite neîntârziat trupul neînsufleţit al lui Alexei Navalnîi familiei acestuia”, conform sursei citate, relatează News.ro.

Potrivit comunicatului de presă al MAE, „convocarea ambasadorului rus reflectă poziţia consecventă a României de condamnare a încălcărilor masive şi sistematice ale drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale în Federaţia Rusă, respectiv solicitările de respectare de către Federaţia Rusă a angajamentelor asumate la nivel internaţional în acest domeniu”.

Editor: I.F.A.