You are currently viewing O clinică din București oferea fișe medicale false șoferilor care voiau să își reînnoiască permisul de conducere

O clinică din București oferea fișe medicale false șoferilor care voiau să își reînnoiască permisul de conducere

Procurorii au descoperit o rețea formată din opt persoane și o clinică care ofereau fișe medicale false șoferilor care voiau să își reînnoiască permisul de conducere. Suspecții contrafăceau fișele medicale pentru a părea că șoferii chiar ar fi fost consultați în realitate, susțin procurorii.

Datele procurorilor arată că suspecții, cu sprijinul unei clinici medicale, au realizat un grup infracțional organizat „în legătură cu procesul de eliberare a fișelor medicale grupa I și II pentru persoane care solicitau obținerea/reînnoirea permisului de conducere auto”.

Practic, membrii grupării falsificau certificatele medicale prin falsificarea semnăturilor medicilor.

În concret, membrii grupului au organizat un amplu proces de falsificare a fișelor medicale, prin contrafacerea semnăturii medicilor de la specialitățile necesare procesului de examinare clinică, atestând în mod nereal că examinările medicale ar fi fost realizate de personal medical autorizat.

Prin această modalitate, înscrisurile oficiale în discuție erau eliberate cu calificativul ”apt”, fără ca beneficiarii acestora să fi fost supuși unui control medical real”, conform unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Tribunalul București.

Cinci persoane au fost arestate preventiv pentru o perioadă de 30 de zile în acest caz, iar alte trei sunt sub arest la domiciliu.

Editor: I.F.A.