You are currently viewing Germania a legalizat utilizarea cannabisului în scop recreațional

Germania a legalizat utilizarea cannabisului în scop recreațional

Parlamentul Germaniei a votat vineri o lege care legalizează utilizarea cannabisului în scop recreațional.

Legea le va permite cetățenilor peste 18 ani să dețină cantități substanțiale de marijuana – până la 25 de grame în spații publice și până la 50 de grame acasă-, întărind însă regulile privind cumpărarea acestei plante. Asta înseamnă că cei care consumă uzual vor beneficia de pe urma legii, dar consumatorii ocazionali vor obține cu greu legal planta, în timp ce turiștii sunt excluși din ecuație.

Totodată, de la 1 aprilie va deveni legal să fumezi marijuana în numeroase spații publice, potrivit BBC. Va fi însă în continuare ilegal consumul în apropierea școlilor și terenurilor de sport.

În mai multe părți ale Germaniei, inclusiv Berlin, polițiștii deja treceau cu vederea consumul în scop recereațional de cannabis, deși el pica sub incidența legii penale.

Prezent în Parlament, ministrul german al Sănătăţii, Karl Lauterbach, a susținut legea.

Editor: I.F.A.