Comasarea și participarea la europarlamentare pe liste comune a PSD și PNL au creat confuzie în rândul simpatizanților celor două formațiuni. Pentru a elucida aceste neclarități, social democrații dâmbovițeni vor merge în fiecare localitate din județ, pentru a vorbi cu oamenii, a anunțat în conferința de presă a PSD Dâmbovița de astăzi purtătorul de cuvânt al organizației, Constantin Cozma.
„PSD Dâmbovița va merge în fiecare localitate a județului și va vorbi despre lucrul acesta, franc, deschis, cu fiecare om în parte, care vrea să iasă la vot și trebuie să facem un efort ca, la momentul alegerilor să iasă cât mai mulți oameni la vot, dar aceștia trebuie să știe și de ce. Dâmbovițenii și românii trebuie să știe că, în Parlamentul European, nu trebuie să ajungă extremiști, pentru câteva motive pe care, până pe 9 iunie, le vom detalia de fiecare dată când vom avea ocazia. La momentul 2021, extremiștii din România și-au făcut o lansare pentru europarlamentare, la care au invitat 3 politicieni din familia politică de la nivelul UE, unde ei sunt afiliați. Respectivii politicieni și respectivele partide au votat împotriva aderării României la Spațiul Schengen. Extremiștii Români vor să meargă în Parlamentul European, să voteze pentru România, ori ei la momentul acela nu au scos un sunet. Mai mult decât atât, extremiștii din Parlamentul European, aceiași oameni la care sunt cei de la AUR afiliați susțin și cer în țările lor ca românii, oameni care muncesc cinstit de ani de zile, să fie trimiși acasă. Întrebarea este: pe cine trimitem noi în Parlamentul European? Asta trebuie să explicăm în fiecare zi a campaniei și precampaniei electorale”, a precizat purtătorul de cuvânt al PSD Dâmbovița.
AUTOR: F.S.














