You are currently viewing CSM Târgoviște s-a calificat în semifinalele LNBF din minimum de meciuri

CSM Târgoviște s-a calificat în semifinalele LNBF din minimum de meciuri

Baschetbalistele de la CSM Târgoviște s-au calificat, în această seară, în semifinalele Ligii Naționale. Ele au învins pe CS Universitatea Cluj, cu 63-48 (13-5, 14-22, 18-13, 18-8), într-un joc susținut în deplasare. Grație acestui succes, seria din sferturi se închide cu 2-0 pentru târgoviștence.

De la începutul partidei, ambele echipe și-au arătat intențiile clare de a-și adjudeca victoria, însă cu o apărare puternică și atacuri bine coordonate, sportivele de la CSM au reușit să își impună jocul încă din primele minute ale meciului. Accesul în penultimul act al întrecerii reprezintă o nouă performanță atinsă de baschetbalistele de la CSM în acest sezon.

Marcatoarele CSM-ului la Cluj au fost J. Redmond 14 p, C. Popescu 11, A. Chivu 11, S. Keltos 9, A. Vârjoghe 8, C, Badi 5 și A. Ivan 5

În faza semifinalelor, târgoviștencele vor înfrunta pe CSM CSU Constanța, adversara pe care au înfruntat-o în finala Cupei României și unde gruparea dobrogeană și-a arătat supremația.

În cealaltă semifinală se vor confrunta Sepsi Sfântu Gheorghe și FCC UAV Arad.