You are currently viewing Sorana Cîrstea s-a oprit în optimi, la Miami

Sorana Cîrstea s-a oprit în optimi, la Miami

Sorana Cîrstea s-a oprit în optimi la turneul WTA de la Mami, după ce a pierdut în două seturi duelul cu Danielle Collins, scor 6-3, 6-2.

Americanca, aflata în pragul retragerii din tenis, a controlat disputa și a avut nevoie de o oră și 30 de minute de joc, pentru a se califica în faza sferturilor, acolo unde o va întâlni pe Caroline Garcia (27 WTA).

La finalul partidei, Danielle Collins a făcut un gest ironic către spectatorii români care au încurajat-o frenetic pe jucătoarea din Târgoviște.. „Danielle Collins le-a trimis un sărut fanilor români care au strigat împotriva ei în meciul cu Cîrstea”, a notat The Tennis Letter.

Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.