La Târgoviște au început lucrările la o investiție în premieră, care plasează municipiul nostru printre primele din țară, în domeniul managementului deșeurilor. Este vorba despre construcția primului „Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar”, în zona nepopulată de pe Șoseaua Găești, unde locuitorii vor putea duce deșeuri care nu pot fi colectate în actualele pubele de mici dimensiuni. Investiția are o valoare de peste 5 milioane lei și este finanțată prin PNRR.
„Prin urmare, indiferent că discutăm de biodeșeuri, deșeuri voluminoase, deșeuri textile, deșeuri din lemn, mobilier, deșeuri din anvelope, deșeuri de echipamente electrice și electronice, baterii uzate, deșeuri periculoase, deșeuri de cadavre de animale mici, deșeuri de gradină, deșeuri din construcții și demolări, toate vor putea fi aduse aici, asigurându-se deci colectarea separată a deșeurilor municipale care nu pot fi colectate în sistem „door-to-door”.
Investiția se realizează pe șoseaua Găești, va avea o suprafață de aproximativ 2500 mp., iar valoarea finanțării europene este de 4.558.786, 51 lei, integral nerambursabilă. „, accesată în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 3 – Managementul deșeurilor, Investiția I1”, precizează primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan.
AUTOR: F.S.