You are currently viewing La Cheile Grădiștei se desfășoară primul Campionat European de Mountain Bike din România

La Cheile Grădiștei se desfășoară primul Campionat European de Mountain Bike din România

Peste 400 dintre cei mai puternici ciclişti din Europa sunt aşteptaţi la primul Campionat European de Mountain Bike organizat în România, la Cheile Grădiştei, în perioada 8-12 mai, transmite News.ro.

Cei peste 10.000 de spectatori care sunt aşteptaţi la Cheile Grădiştei în cele cinci zile de competiţie vor avea ocazia să vadă sportivi precum franţuzoaica Pauline Ferrand-Prévot, multiplă campioană mondială la mai multe discipline din Mountain Bike, neerlandeza Puck Pieterse, câştigătoare a Cupei Mondiale la MTB în 2023, atât la XCO, cât şi XCC, sau francezii Joshua Dubau (câştigător al mai multor etape de cupă mondială la XCO şi XCC) şi Victor Koretzky, multiplu campion mondial la Team Relay.

România va fi reprezentată, între alţii, de Vlad Dascălu, care va încerca să îşi apere titlul de campion european la XCO, de Ede Molnar, campion european la Eliminator şi proaspăt câştigător al primei etape din cupa mondială la Eliminator şi de Wendy Bunea, o junioare care deja se afirmă în competiţiile europene.

Potrivit Federaţiei Române de Ciclism, costurile de organizare a evenimentului se ridică la peste 350.000 de euro, sumă ce acoperă costuri efective de organizare, procesul de acreditare, cronometraj, precum şi transmisiunea live a evenimentului prin intermediul Eurosport şi Aplicaţiei Eurosport – către un număr de peste 8 milioane de potenţiali telespectatori.

Traseul pe care se vor desfăşura competiţiile, în lungime de 3,4 km a fost realizat cu sprijinul resortului Cheile Grădiştei Fundata, o destinaţie unică, dotată cu multe facilităţi dedicate sportului, inclusiv o arenă de biatlon. Echipe între 4 şi 10 oameni au lucrat 20 de zile la traseu, începând din noiembrie 2023, pentru a-l pregăti pentru competiţie. Lucrările s-au făcut atât mecanizat, cu specialişti şi utilaje specializate precum excavatoare sau drujbe, cât şi manual, cu târnăcoape, lopeţi, greble. În afară de eliberarea şi amenajarea cu pietre şi buşteni a traseului, echipele de intervenţie au făcut şi o toaletare a zonei din proximitatea traseului, pentru a permite publicului să vadă ce se întâmplă în punctele fierbinţi.

În pregătirea Campionatelor Europene de MTB, pe traseul de la Cheile Grădiştei Fundata va fi organizat, în weekendul 27-28 aprilie un eveniment de test care reprezintă şi etapa I din Cupa României la XCO, la care sunt aşteptaţi să participe un număr record de ciclişti licenţiaţi.

Editor: IFA