You are currently viewing Sorana Cîrstea, în turul al treilea la WTA Madrid

Sorana Cîrstea, în turul al treilea la WTA Madrid

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat,astăzi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro. Cap de serie numărul 27, târgovișteanca (34 ani, 30 WTA) a debutat la ediţia din acest an a turneului Mutua Madrid Open cu o victorie mai dificilă decât era de aşteptat, reușită în două ore şi 17 minute.

Sorana Cîrstea, care a ajuns de două ori în sferturile de finală la Madrid (2016 și 2017), s-a impus cu scorul de 6-3, (6) 6-7, 6-4, în prima sa confruntare din circuitul mondial cu Alexandra Eala, jucătoare filipineză în vârstă de 18 ani.

Pentru accederea în turul trei, Sorana şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA.

În continuare, sportiva noastră ar putea-o întâlni pe Iga Swiatek, dacă liderul mondial din WTA trece în turul al doilea de chinezoaica Xiyu Wang. Aceasta din urmă a învins-o dramatic în primul tur pe Ana Bogdan în trei seturi.

Anul trecut, Sorana Cîrstea a învins-o în turul inaugural pe Lauren Davis la Madrid înainte de a ceda în runda secundă în fața Arynei Sabalenka, în minimum de seturi.