You are currently viewing Sorana Cîrstea eliminată de la Madrid de liderul mondial, Iga Swiatek

Sorana Cîrstea eliminată de la Madrid de liderul mondial, Iga Swiatek

Iga Swiatek (1 WTA) a învins-o fără drept de apel pe Sorana Cîrstea (30 WTA) în turul trei la Madrid Open. 6-1, 6-1, după o oră și 18 minute, o partidă desfășurată cu acoperișul închis pe Terenul Central Manolo Santana.

Târgovișteanca a avut o misiune aproape imposibilă cu poloneza, lider mondial. Al patrulea meci și primul pe zgură dintre Sorana Cîrstea și Iga Swiatek, liderul mondial, s-a terminat cu același scor precum precedentul, disputat tot anul acesta, pe hard-ul de la Doha.

Iga Swiatek a declarat la finalul partidei că era convinsă că va obține victoria în fața jucătoarei din România, chiar dacă nu a reușit să se adapteze foarte bine condițiilor climatice.

Jucătoarea din Târgoviște a câștigat 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA în urma participării sale la Mutua Madrid Open. Cîrstea, aflată la a 13-a participare în turneul de la Madrid, atinge pentru a treia oară „optimile”, în celelalte două ocazii ajungând până în „sferturi”.