Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, la nivelul țării se circulă în general pe o suprafața umedă, cu precipitații sub formă de ploaie slabă, iar în zona montană a județelor Caraș-Severin, Dâmbovița, Hunedoara și Vâlcea, sunt semnalate condiții de lapoviță și ninsoare, acționându-se cu material antiderapant.
De altfel, județul Dâmbovița se află sub avertizare Cod Galben de precipitații însemnate cantitativ. Potrivit ANM, se vor acumula în general 25 …35 l/mp. În zonele joase va ploua, la munte vor fi precipitații mixte, iar la altitudini de peste 1500 m, vor predomina ninsorile și se va depune strat consistent de zăpadă (20…25 cm).
Polițiștii le recomandă conducătorilor auto să circule cu mare prudență, cu viteză adaptată condițiilor de trafic și de drum, să evite efectuarea de manevre riscante, în condiții de vizibilitate diminuată, asigurându-se foarte bine înainte de schimbarea direcției, să folosească în mod corespunzător luminile din dotarea autovehiculelor!
Măriți distanța de siguranță între autovehicule și folosiți cu precădere frâna de motor pentru reducerea vitezei dacă rulați pe un carosabil umed sau alunecos, pentru a evita deraparea!
AUTOR: F.S.