Personalul recrutor din cadrul Biroului Informare – recrutare al Centrului Militar județean Dâmbovița, în colaborare cu militari din cadrul Batalionului 114 Tancuri ,,Petru Cercel”, a fost prezent, de la începutul acestui an, în mai multe școli și licee din județ, pentru a promova cariera militară și pentru a prezenta oferta educațională pentru anul 2025-2026.
„Colegiul Național Militar reprezintă o familie, un mediu de viată sănătos, o educație cu rezultate maxime si performanțe deosebite! (…) Mulțumim personalului didactic pentru sprijin și copiilor care s-au arătat entuziasmați de ideea de a face parte dintr-o comunitate disciplinată și orientată spre obiective!!!”, transmit reprezentanții Centrului Militar Județean.
La colegii militare se pot înscrie elevii din clasele a VIII-a sau absolvenții care nu au fost înmatriculați într-o unitate de învățământ liceal sau profesional, cu vârsta de cel mult 16 ani împliniți în anul 2025.
Unitățile de învățământ liceal militar pentru care pot opta doritorii sunt:
COLEGIUL MILITAR NAŢIONAL „DIMITRIE CANTEMIR”, Breaza, județul Prahova: 168 de locuri
COLEGIUL MILITAR NAŢIONAL “ŞTEFAN CEL MARE”, Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava: 168 de locuri
COLEGIUL MILITAR NAŢIONAL „MIHAI VITEAZUL”, Alba-Iulia, județul Alba: 168 de locuri
COLEGIUL MILITAR NAŢIONAL „TUDOR VLADIMIRESCU”, Craiova, județul Dolj: 168 de locuri
COLEGIUL MILITAR NAŢIONAL „ALEXANDRU IOAN CUZA”, Constanța, județul Constanța: 144 de locuri
AUTOR: F.S.