You are currently viewing Trump închide posturile de radio Europa Liberă și Vocea Americii

Trump închide posturile de radio Europa Liberă și Vocea Americii

Președintele SUA, Donald Trump, suspendă finanțarea pentru organizațiile de presă care au ajutat Statele Unite să câștige Războiul Rece. Șeful statului a semnat un ordin executiv vineri, 14 martie, pentru a elimina funcțiile autorității care supraveghează Vocea Americii, Radio Europa Liberă și Radio Asia Liberă, iar angajații au fost informați că au primit suspendări cu plată.

După ce au fost instrumente esențiale ale anticomunismului și pentru a avansa scopurile Statelor Unite, în timpul Războiului Rece, publicațiile au fost etichetate ca fiind „pline de activiști de extremă stângă” de un apropiat al lui Trump. Richard Grenell, trimisul special al președintelui pentru misiuni speciale, a spus la începutul lui februarie că SUA nu mai au nevoie de „presă plătită de guvern”.

„VOA și RFE (Vocea Americii și Radio Europa Liberă – n.r.) și-au pierdut misiunea originală acum mult timp. M-am plâns de activismul lor în 2005, când am văzut un corespondent VOA la ONU rușinat să împingă politicile guvernamentale americane, în ciuda faptului că era plătit de contribuabilii americanii. Nu sunt jurnaliști. Sunt plătiți de poporul american”, a scris Grenell duminică, 16 martie, pe contul său de pe rețeaua X.

Mesajul trimisului special a venit ca un răspuns la declarația directorului VOA, Michael Abramowitz, care a deplâns acțiunea lui Trump.

Sunt profund întristat de faptul că, pentru prima dată în 83 de ani, prestigioasa Vocea Americii este redusă la tăcere. VOA are nevoie de o reformă profundă și am făcut progrese în această privință. Dar acțiunea de astăzi va lăsa VOA în imposibilitatea de a-și îndeplini misiunea vitală”, a zis Abramowitz, conform CBS News.

Din anii ’40 și până în 2013, organizațiile de presă au avut interdicție de a transmite programele către americani, pentru a nu transmite propagandă propriilor cetățeni și pentru a proteja companiile private de concurența cu unele de stat, conform NBC News.

Anularea acordului de subvenționare a Radio Europa Liberă/Radio Liberty ar fi un cadou imens pentru inamicii Americii. Ayatolahii iranieni, liderii comuniști chinezi și autocrații din Moscova și Minsk ar sărbători dispariția RFE/RL după 75 de ani. Acordarea unei victorii adversarilor noștri i-ar face mai puternici, iar America mai slabă.

Am beneficiat de un puternic sprijin bipartizan de-a lungul istoriei de poveste a RFE/RL. Fără noi, cele aproape 50 de milioane de persoane din societățile închise care depind de noi pentru știri și informații exacte în fiecare săptămână nu vor avea acces la adevărul despre America și lume”, a spus președintele RFE/RL și directorul general Stephen Capus sâmbătă, după primirea informației că nu va mai obține finanțare.

Editor: IFA