valuarea activității Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Dâmbovița în anul 2024
Ieri a avut loc, la sediul Instituției Prefectului – Județul Dâmbovița, conferința de presă privind activitatea Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Dâmbovița în anul 2024. La eveniment au participat Marian TĂNASE, Prefect al Județului Dâmbovița, Teodor RĂDOI, Subprefect, și Florin SAVU, șeful serviciului.
Potrivit celor prezenți, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024, s-au înregistrat progrese semnificative în domeniul examinării pentru obținerea permiselor de conducere, eliberării documentelor și gestionării parcului auto la nivel județean.
După prezentarea datelor, prefectul județului a făcut o scurtă trecere în revistă a activității analizate și a obiectivelor stabilite pentru perioada următoare.
„Prefectul Marian TĂNASE a apreciat activitatea desfășurată de întregul colectiv al Serviciului Public Comunitar, care a acționat ca o adevărată echipă, subliniind îmbunătățirea timpului de procesare a solicitărilor.
În urma feedbackului primit de la cetățeni, s-au luat măsuri pentru reducerea timpului de programare la operațiuni precum înmatricularea vehiculelor, care în prezent se realizează în doar câteva zile.
Totodată, Prefectul a subliniat importanța aplicării a noilor reglementări ce simplifică procedura de scoatere din circulație a vehiculelor care nu mai sunt utilizate, făcând referire la Ordonanța de Urgență a Guvernului 84/2004, pentru modificare și completarea unor acte normative în scopul creșterii siguranței rutiere, art. 17, alin. 5, lit. e și f.
În plus, este necesară o revizuire legislativă a cerințelor examenului pentru obținerea permisului de conducere, în special prin introducerea unor măsuri care să asigure o mai bună pregătire a candidaților în acordarea primului ajutor în caz de accident”, transmite Instituția Prefectului Dâmbovița, într-un comunicat de presă.
AUTOR: F.S.