You are currently viewing Cod Galben de ploi, la final de săptămână, în județul Dâmbovița

Cod Galben de ploi, la final de săptămână, în județul Dâmbovița

Vremea s-a schimbat radical în ulrimele zile. După o perioadă cu temperaturi generoase, mercurul din termometre a scăzut, cerul s-a acoperit de nori și, pe arii extinse, a început să plouă, totul asezonat cu neplăcutul vânt. Se pare că această tendință se va păstra și la finalul săptămânii.

Până sâmbătă seara, întreaga țară se află sub Informare Meteorologică.  În intervalul menționat vor fi intervale în care va ploua în toate regiunile. Ploile vor avea îndeosebi caracter de aversă și mai ales prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp, iar pe arii restrânse, cu precădere în zonele de deal și de munte, de peste 50…80 l/mp.
Temporar vântul se va intensifica în jumătatea de sud a teritoriului și local în vest, nord-vest și centru, în general cu viteze de 40…60 km/h. La munte vor fi rafale de 60…80 de km/h, iar în zona înaltă vor fi precipitații mixte.

De mâine, 27 martie, de la ora 10.00, până sâmbătă la prânz, mai multe județe, printre care și Dâmbovița, intră sub incidența unui cod Galben de ploi însemnate cantitativ și intensificări ale vântului.

„În sudul Banatului și al Olteniei, vestul și nordul Munteniei, sud-vestul Moldovei și al Transilvaniei, precum și în Carpații Occidentali și local în sudul Carpaților Orientali, vor fi ploi cu caracter de aversă, iar mai ales prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 25…40 l/mp și izolat de peste 50 l/mp.

În județele Mehedinți, Gorj și Vâlcea și în zona de munte a județelor Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Sibiu, Brașov, Argeș, Dâmbovița și Prahova va ploua abundent. Mai ales prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 50…70 l/mp și local, în special în nordul Olteniei, de peste 80…100 l/mp. La altitudini de peste 2000 m vor fi precipitații predominant sub formă de ninsoare și se va depune strat consistent de zăpadă,avertizează ANM.

AUTOR: F.S.