You are currently viewing Nicușor Dan, a semnat, după un an de întârzieri, avizul pentru refacerea Planșeului Unirii

Nicușor Dan, a semnat, după un an de întârzieri, avizul pentru refacerea Planșeului Unirii

Primarul Capitalei, Nicușor Dan, a semnat, după mai bine de un an de întârzieri, avizul Comisiei Tehnice de Circulație (CTC) necesar pentru refacerea Planșeului Unirii.

Reprezentanții Sectorului 4 acuză tergiversări nejustificate, subliniind că structura se degradează vizibil și poate deveni un pericol public.

Întrebat în cadrul unei conferințe de presă de ce nu a semnat până acum avizul, edilul Capitalei a precizat:

A fost o analiză pe care o facem suplimentar față de comisia de circulație (Comisia Tehnică de Circulaţie, n.r.), ăsta e și motivul pentru care, vă aduceți aminte, că am făcut ca lucrările de la comisia de circulație să treacă pe la mine”.

Avizul CTC va fi astfel adăugat documentelor similare ce formează dosarul de autorizare a lucrărilor, dosar depus deja la Direcția de Urbanism a PMB în urmă cu aproximativ 8 luni.

Contractul de execuție a lucrărilor de refacere din temelii a Planșeului Unirii a fost semnat în urmă cu un an și la acel moment a fost asigurată, de către Guvernul României, prin Ordonanță de Urgență, finanțarea necesară acestui proiect, în sumă de aproape 800 de milioane de lei.

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a declarat că este „trist şi regretabil” că Nicuşor Dan a condiţionat emiterea avizului CTC, care era o simplă formalitate, fiind verificat deja de către toate autorităţile competente în domeniu şi care fac parte din Comisia Tehnică de Circulaţie, în funcţie de „interesul său pur politic”.

Editor: IFA