ROBOR la 3 luni a urcat astăzi la 6,47%, de la 6,08% în ziua precedentă: o creștere record, pusă pe seama instabilității politice, conform datelor publicate de Banca Națională a României.
Saltul de 39 de puncte de bază survine după o perioadă îndelungată în care indicele a fost fie stabil, fie a înregistrat creșteri de cel mult un punct de bază.
Indicele la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a crescut la 6,53%, de la 6,16%, marţi, iar ROBOR la 12 luni la 6,58%, de la 6,23%.
Creșterea a început de ieri, când ROBOR a urcat la 6,08% pe an, de la 5,90%. Avansul de 18 puncte de bază a fost deja considerat remarcabil, în contextul în care variațiile zilnice rareori depășeau un punct de bază.
La începutul anului trecut, indicele se situa la 6,21%.
Editor: IFA
















