Liderii Partidului Național Liberal (PNL) și-au dat întâlnire sâmbătă, 24 mai, de la ora 10:30, la Vila Florica din Ștefănești, pentru a marca 150 de ani de la fondarea partidului.
Evenimentul de la Vila Florica s-a încheiat după aproape o oră și jumătate, nu înainte ca Ilie Bolojan să semneze în cartea de onoare a Muzeului Brătianu.
„Când venim aici, suntem aproape de spiritul Brătienilor, oameni care au făcut lucruri importante pentru țara noastră. Gândiți-vă că, într-o jumătate de secol, am trecut de la un principat vasal la un Regat care reunea pe toți românii. Și acești oameni au fost consilierii și oamenii de încredere ai Regelui Independenței și apoi ai Regelui Reîntregirii și au avut un rol major în situații critice, în ceea ce a însemnat istoria României”, a spus Ilie Bolojan.
„Pentru noi, pentru cei de astăzi, vremea vorbelor a trecut, va veni vremea faptelor, și în anii următori vom confirma dacă acest partid va rămâne un partid reprezentativ în România, dovedind cetățenilor țării noastre că poate să facă mari servicii țării sau va rămâne o istorie frumoasă. Dar cred că toți cei care sunteți de față avem datoria să continuăm aceste lucruri în serviciul țării noastre”, a adaugat Bolojan.
Liberalii s-au recules la mormintele fondatorilor săi. Ei au depus coroane de flori și au aprins o lumânare, în semn de respect față de trecutul PNL.
Editor: IFA














