România este singurul stat membru al Uniunii Europene care nu sprijină financiar cuplurile cu probleme de fertilitate, după ce Guvernul a suspendat finanțarea Programului Național de Fertilizare in Vitro (FIV), cu toate că, în 2024, au fost înregistrați cei mai puțini nou-născuți.
Asociațiile SOS Infertilitatea, Declic și Fertility Europe cer Executivului să aloce urgent fonduri din bugetul de rezervă pentru reluarea programului, cel puțin pentru 5.000 de proceduri, jumătate din numărul prevăzut inițial. Reluarea finanțării ar putea însemna nașterea a aproximativ 2.500 de copii.
„Infertilitatea afectează unul din cinci cupluri din România și este recunoscută de OMS ca boală. Pentru multe familii, FIV este singura șansă de a deveni părinți. Solicităm Guvernului să reia programul – austeritatea trece, copiii rămân”, a declarat Nicoleta Cristea-Brunel, președinta Asociației SOS Infertilitatea.
Costul unei proceduri FIV (analize, consultații, medicamente și procedura în sine) poate urca și până la 10.000 de euro, dintre care Programul FIV al Ministerului Muncii și Familiei prevede acoperirea din fonduri publice a 15.000 de lei, restul sumei fiind suportată de către pacienți.
Organizații din țări precum Polonia, Olanda, Bulgaria, Cehia, Croația, Danemarca, Islanda, Israel, Macedonia, Germania și Marea Britanie, care beneficiază de programe de finanțare FIV din fonduri publice, s-au adresat direct către Prim Ministrul României, într-un demers unic de solidaritate și de îngrijorare față de nerespectarea drepturilor reproductive ale cetățenilor români, solicitând la unison deblocarea fondurilor pentru programul FIV din România.
Editor: IFA














