La data de 17 ianuarie a.c., în jurul orei 19:00, polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Fieni au depistat un bărbat, de 38 de ani, din comuna Runcu, în timp ce ar fi condus un autoturism în localitatea Brebu, deși ar fi avut exercitarea dreptului de a conduce suspendată.
Polițiștii au procedat la testarea acestuia cu aparatul din dotare, rezultând o valoare de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, șoferul a fost condus la spital în vederea prelevării de mostre biologice necesare stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și conducerea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
IPJ DÂMBOVIȚA














