You are currently viewing Președintele Nicușor Dan se află la Consiliul European de la Bruxelles

Președintele Nicușor Dan se află la Consiliul European de la Bruxelles

Președintele Nicușor Dan se află la Consiliului European de la Bruxelles, unde a declarat că Europa și România au nevoie de relația transatlantică și că este foarte bine că, în urma dialogului, tensiunile s-au diminuat.

„În primul rând, e un Consiliu European informal care are ca obiect relația transatlantică, și asta are mai multe componente: cum intuiți, Groenlanda, tarife, Ucraina – foarte important, posibil să discutăm și de Mercosur. Mesajul meu general este că avem nevoie de această relație transatlantică, Europa și România, și că e foarte bine că, așa cum cumva anticipam, în urma dialogului, o oarecare escaladare care se produsese s-a diminuat și am revenit în parametrii normali”, a declarat președintele României, Nicușor Dan.

„Poziția României este că, pe de o parte, evident, suveranitatea este ceva important care ține de dreptul internațional, iar, pe de altă parte, orice chestiune care ține de Apărare, care este legitimă, trebuie purtată, mai ales în contextul în care e vorba de două țări naționale, și trebuie purtată prin dialog”, a precizat președintele României, Nicușor Dan, întrebat care este poziția oficială a României în ceea ce privește Groenlanda.

În ceea ce privește Consiliul Păcii, înființat de președintele Donald Trump, președintele a declarat că este nevoie de o analiză înainte de a accepta sau nu invitația de a face parte din Consiliul Păcii.

„Nu e vorba de o chestiune simplă, e vorba de o Cartă care angajează statul român într-o chestiune internațională și trebuie să fie făcută o analiză a raportului dintre drepturile și obligațiile care ar rezulta din această Cartă și toate celelalte carti, Carta ONU, de exemplu, la care România este parte”, a mai spus președintele.