O epidemie a virusului mortal Nipah în statul Bengalul de Vest din India a stârnit îngrijorare în unele părți ale Asiei, măsurile de control pe aeroporturi fiind înăsprite.
Thailanda a început să controleze pasagerii pe trei aeroporturi care primesc zboruri din Bengalul de Vest. Nepal a început, de asemenea, să controleze sosirile pe aeroportul din Kathmandu și la alte puncte de frontieră terestre cu India.
Două cazuri au fost confirmate în Bengalul de Vest din decembrie, în rândul lucrătorilor din domeniul sănătății. Aproximativ 196 de persoane care au intrat în contact cu aceștia au fost identificate și testate negativ pentru virus, a declarat Ministerul Sănătății din India.
Virusul se poate răspândi de la animale la oameni. Are o rată de mortalitate ridicată – cuprinsă între 40% și 75% – deoarece nu există vaccin sau medicamente pentru a-l trata.
Virusul Nipah poate fi transmis de la animale, precum porci și lilieci de fructe, la oameni. De asemenea, se poate răspândi de la persoană la persoană prin alimente contaminate.
Organizația Mondială a Sănătății a inclus Nipah în topul celor zece boli prioritare, alături de agenți patogeni precum Covid-19 și Zika, datorită potențialului său de a declanșa o epidemie.
Perioada de incubație variază de la patru la 14 zile.
Persoanele care contractează virusul prezintă o gamă largă de simptome sau, uneori, deloc.
Simptomele inițiale pot include febră, dureri de cap, dureri musculare, vărsături și dureri în gât. La unele persoane, acestea pot fi urmate de somnolență, alterarea stării de conștiență și pneumonie.
Encefalita, o afecțiune uneori fatală care provoacă inflamația creierului, poate apărea în cazuri severe.
Până în prezent, niciun medicament sau vaccin nu a fost aprobat pentru tratarea bolii.
Editor: IFA














