Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat duminică, la Antena3 CNN, demararea lucrărilor la extinderea Magistralei 4 de metrou. Acesta a spus că cei aproximativ 11 kilometri de linie de metrou vor fi realizați într-un termen de cinci ani, luând în discuție faza de execuție propriu-zisă.
Acesta a explicat că proiectul va fi realizat în două etape: etapa de proiectare, care va dura doi ani și lucrările efective de construcție, care pot fi finalizate în cel mult cinci ani, datorită utilizării a patru utilaje de foraj de tip TBM (Tunnel Boring Machine).
„Acest proiect are o particularitate: folosim patru TBM-uri, așa-numitele «cârtițe» care sapă tunelurile. Din acest motiv, timpii sunt fundamental reduși și putem realiza cei 11 kilometri de linie în doar cinci ani”, a declarat Băluță.
Duminică, primarul sectorului 4 a anunțat că a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru lotul 2 al extinderii Magistralei M4, tronsonul dintre Eroii Revoluţiei și Gara Progresul.
Acesta a anunțat că începând de luni, toate cele 14 stații noi prevăzute în proiectul de extindere a M4 vor intra în proces de proiectare.
Editor: IFA














